Premier Kanady odwiedził zniszczone w trzęsieniu ziemi miasteczko Amatrice

 

Premier Kanady Justin Trudeau wraz z żoną Sophie odwiedził w niedzielę włoskie miasteczko Amatrice, zniszczone w zeszłym roku w wyniku trzęsienia ziemi. Szef rządu przyjechał tam z Taorminy na Sycylii, gdzie uczestniczył w szczycie G7.

 

Jestem tu, by okazać przyjaźń narodowi włoskiemu. Przyjechałem, by współodczuwać z ludnością Amatrice cierpienie z powodu trzęsienia ziemi – powiedział Trudeau, który w ochronnym kasku spacerował wśród ruin miejscowości, przekonując się o skali zniszczeń.

Złożył z żoną kwiaty pod tablicą upamiętniającą 249 ofiar kataklizmu z 24 sierpnia 2016 roku.

Trudeau towarzyszyli burmistrz miasteczka Sergio Pirozzi, minister spraw zagranicznych Włoch Angelino Alfano i szef Obrony Cywilnej Fabrizio Curcio. Szef MSZ dziękował Trudeau za pomoc udzieloną Włochom przez Kanadę po trzęsieniach ziemi w 2016 r. Minister podkreślił, że pomoc ta była znaczna.

W prowizorycznej budowli na obrzeżach Amatrice Justin i Sophie Trudeau oraz burmistrz miasteczka zjedli wspólnie obiad – makaron amatriciana z sosem pomidorowym, bekonem z policzków wieprzowych i owczym serem. Potrawa ta jest symbolem solidarności z ludnością ze zniszczonych terenów w środkowej części kraju.

W poniedziałek premier Kanady zostanie przyjęty na audiencji przez papieża Franciszka.

czytaj więcej/źródło/zdjęcia: TUTAJ

Post Author: ola