Kultowy maluch ma urodziny – 60 lat Fiata 500!

O tym samochodzie trudno mówić w innej kategorii niż „kultowy”. Fiat 500 w światku motoryzacyjnym stoi na równi z Garbusem czy Mini Morrisem. Maluch szybko zdobył serca klientów, a 4 lipca będzie świętował swoje 60-te urodziny.

4 lipca 1957 roku w Turynie zaprezentowano Fiata 500, który od razu stał się ikoną stylu. Na przestrzeni ponad półwiecza nigdy nie wyszedł z mody, a jego duchowi następcy – popularne w Polsce 126 czy Cinquecento – nigdy nie osiągnęli takiego sukcesu.

Właśnie dlatego Fiat postanowił wrócić do korzeni i na 50-te urodziny pięćsetki wprowadził do sprzedaży na wskroś nowoczesny model czerpiący garściami z dorobku swojego protoplasty. Od razu zdobył on tytuł Europejskiego Samochodu Roku oraz zgarnął statuetkę najpiękniejszego auta na świecie. Obecnie dostępny jest on w kilku wersjach, poczynając od ekonomicznego samochodu miejskiego z silnikiem 1.2 litra do groźnych odmian z mocą nawet 180 koni mechanicznych!

 

Fiat 500 prezentował się na przestrzeni tych lat w różnej i zawsze ekskluzywnej „szacie”. To jeden z sekretów jego wiecznej młodości. Wystarczy przypomnieć wyjątkową wersję „500C by Gucci” z 2011 roku, wyróżniającą się paskami na karoserii w kolorze zieleni i czerwieni, barwami charakterystycznymi dla marki Gucci, i dwubarwnymi fotelami ze skóry Frau z nadrukiem „Guccissima”. Świetnie wyglądała też odmiana Vintage ’57 z 2015 roku, stanowiąca hołd dla przeszłości, poprzez swój wygląd retro dodatkowo podkreślony przez skórzane fotele.

W ostatnim czasie natomiast na uwagę zasługuje sukces 500 Riva, „najmniejszego jachtu świata” i symbolu włoskiego piękna, który wyróżnia się deską rozdzielczą z mahoniu zdobioną wstawkami z drewna klonowego: najwyższej klasy rodzajów drewna, wykorzystywanego w produkcji jachtów Riva.

 

Czytaj więcej: TUTAJ

Post Author: ola