Włoch na czele Komitetu Wojskowego Unii Europejskiej

Na stanowisko szefa najważniejszej unijnej instytucji obronnej wybrano wysokiego rangą włoskiego generała Claudio Graziano. Funkcję obejmie dokładnie za rok, kiedy na emeryturę odejdzie obecny szef Komitetu Wojskowego Unii Europejskiej (EUMC).

EUMC wspiera unijnych przywódców we wszystkich kwestiach dotyczących bezpieczeństwa i obronności. Powszechnie przewiduje się, że rola tego komitetu będzie w najbliższej przyszłości rosła wraz z zacieśnianiem się wspólnej polityki obronnej UE. Już dziś instytucja ta ma bardzo ważny głos w kwestii wydatków na cele wojskowe.

W listopadzie 2018 r. w stan spoczynku przechodzi obecny szef EUMC grecki generał Mikhail Kostarakos. Ponieważ zachowanie możliwie dużej ciągłości prac Komitetu jest dla Brukseli bardzo ważne, starała się ona zakończyć wszelkie spory a proces wyboru następcy zakończyć jak najszybciej. Ostatecznie państwa członkowskie wybrały czterogwiazdowego włoskiego generała Claudio Graziano, który pełnił dotąd funkcję Szefa Sztabu armii włoskiej. Pokonał on w wyborach m.in. irlandzkiego wice-admirała Marka Melleta oraz kandydatów z Niemiec i Francji.

Generał Graziano całe swoje wojskowe życie związał ze służbą w piechocie. Zaczynał jako żołnierz oddziałów alpejskich. Jest specjalistą w dziedzinie walk w obszarach górskich. Nie zawsze był więc oficerem sztabowym. Dowodził m.in. jedną z wielonarodowych brygad NATO w Afganistanie czy siłami ONZ w Libanie. We wrześniu był też włoskim kandydatem do pokierowania Komitetem Wojskowym NATO. Przegrał wówczas walkę o to stanowisko z brytyjskim marszałkiem sił powietrznych Stuartem Peachem.

 

Czytaj więcej: TUTAJ

Post Author: ola