Włoska pizza na liście UNESCO? Zebrano dwa miliony podpisów

2 miliony podpisów zebrano we Włoszech pod deklaracją wsparcia dla zabiegów o to, aby sztuka neapolitańskich piekarzy pizzy została wpisana na listę niematerialnego dziedzictwa ludzkości UNESCO. Decyzja ma zapaść na początku grudnia w Seulu.

Akcja zbierania podpisów poparcia zakończyła się w niedzielę w Neapolu po 7 latach działań prowadzonych na rzecz uznania sztuki wyrobu i wypieku tamtejszej pizzy. Inicjatorami kampanii było stowarzyszenie neapolitańskich piekarzy pizzy, czyli pizzaioli, i związek włoskich rolników Coldiretti.

Kandydatura pizzy to jedyna włoska propozycja wśród 34 innych z całego świata, które zostaną rozpatrzone w czasie obrad komitetu UNESCO w Korei Południowej. Promotorzy neapolitańskiej pizzy przypomnieli, że w 2010 roku została ona zarejestrowana przez UE jako gwarantowana tradycyjna specjalność.

„Teraz celem jest doprowadzenie do jej międzynarodowego uznania w obliczu mnożenia się przykładów piractwa żywnościowego i niesłusznego przypisywania sobie jej tożsamości” – oświadczył rolniczy związek.

Podkreślono, że wpisanie sztuki wypieku tego specjału miałoby też ważny aspekt finansowy, ponieważ w ten sposób dodatkową ochroną otoczony zostałby sektor we Włoszech szacowany na 10 miliardów euro rocznie i zatrudniający co najmniej 100 tysięcy osób.

PAP

źródło: TUTAJ

Post Author: ola