Włochy: Uroczystości w San Vittore del Lazio ku czci żołnierzy gen. Andersa

Uroczystości upamiętniające żołnierzy gen. Władysława Andersa, którzy polegli w bitwie o Monte Cassino odbyły się w środę w San Vittore del Lazio we Włoszech. „Pamięć o tamtych wydarzeniach łączy nasze narody węzłem przyjaźni na wieki” – mówił Jan Józef Kasprzyk, szef Urzędu ds. Kombatantów i Osób Represjonowanych.

źródło zdjęcia: PAP/Adam Guz 

Burmistrz San Vittore del Lazio Nadia Bucci wyraziła wdzięczność poległym żołnierzom 2. Korpusu Polskiego, którzy – jak mówiła – „oddali Bogu ducha, serca Polsce, a ciało bratniej ziemi włoskiej”.

„Zebraliśmy się dzisiaj w San Vittore del Lazio, aby upamiętnić zasługi na polu chwały i krew przelaną na naszej ziemi 74 lata temu przez bohaterskich żołnierzy 2. Korpusu. (…) Młodzi żołnierze piechoty polskiej pod dowództwem bohaterskiego gen. Władysława Andersa, w tych tragicznych tygodniach z ponadludzkim wysiłkiem walczyli z wrogiem, który wcześniej zajął ich ziemię, a następnie ziemię włoską, stając się symbolem heroicznej walki o wolność i honor, które od zawsze były wartościami wyróżniającymi polski naród” – mówiła.

Nadia Bucci przypomniała, że wybudowany w San Vittore del Lazio, miasteczku leżącym kilka kilometrów od Monte Cassino, pomnik został poświęcony znajdującemu się tam w latach 1944-1945 cmentarzowi, gdzie pochowano ok. 500 polskich żołnierzy. Była to jedna z dwóch pierwszych tymczasowych nekropolii (druga była w miejscowości Acquafondata), gdzie chowano poległych pod Monte Cassino.

„Promujemy przyjaźń polsko-włoską i relacje z potomkami bohaterów, by pamięć o najwyższej ofierze jaką złożyli ich ojcowie przetrwała z pokolenia na pokolenie. Ten pamiątkowy krzyż wykonany z łusek artyleryjskich, które spadały na nasza ziemię, zroszoną łzami i krwią jej mieszkańców, to dumne emblematy walczących z poświęceniem i oddających życie oddziałów” – podkreśliła burmistrz miasta.

Szef Urzędu ds. Kombatantów i Osób Represjonowanych Jan Józef Kasprzyk mówił podczas uroczystości, że w ziemię San Vittore del Lazio „wsiąkła polska krew przelewana po to, aby Polska, aby Italia, aby Europa były wolne”.

„Ta krew wsiąkła dlatego, że żołnierze 2. Korpusu chcieli wybawić Europę spod jarzma narodowosocjalistycznej III Rzeszy. Ta ziemia jest święta. Stoimy w miejscu, gdzie spoczywali żołnierze podlegli w bitwie o Monte Cassino. Stąd zostali przeniesieni na cmentarz wojenny. Za tę ziemię oddawali życie najlepsi synowie narodu polskiego” – zaznaczył.

Jan Józef Kasprzyk przypomniał słowa papieża św. Jana Pawła II, który mówił, że „na pamięci, historii o heroicznych czynach narodu polskiego należy wznosić gmach współczesności”.

„Nie można zbudować współczesności, nie można myśleć o przyszłości, jeżeli nie pamięta się o tym, co działo się dziesiątki lat temu, jeżeli zapomni się o krwi przelewanej w obronie Polski, w obronie Europy” – podkreślił.

Szef urzędu ds. kombatantów wyraził także wdzięczność Włochom, a w szczególności mieszkańcom San Vittore del Lazio za to, że pamiętają o wydarzeniach sprzed 74 lat, a swoją obecnością przy pomniku „wyrażają swoją wdzięczność wobec naszych przodków”.

„Pamięć o tamtych wydarzeniach łączy nasze narody węzłem przyjaźni na wieki” – dodał.

Podczas środowych uroczystości medalem „Pro Patria” uhonorowano Giuseppe Vendittelliego, a Czesław Balec, Leonard Gierasik, mjr Stanisława Kociełowicz, Paweł Łojko i ppor Edward Moczulski otrzymali z rąk ministra Kasprzyka Medale Obrońców Ojczyzny 1939-1945.

Czytaj więcej: TUTAJ

Post Author: ola