Włochy mają nowy plan, by powstrzymać napływ imigrantów

Ośrodki dla migrantów, spełniające międzynarodowe standardy humanitarne, powstaną w Czadzie i Nigrze, czyli krajach tranzytowych dla setek tysięcy ludzi z Afryki Subsaharyjskiej, zmierzających do Libii, by odpłynąć do Europy – postanowiono w niedzielę w Rzymie.

– Ośrodki dla migrantów, spełniające międzynarodowe standardy humanitarne, powstaną w Czadzie i Nigrze, czyli krajach tranzytowych dla setek tysięcy ludzi z Afryki Subsaharyjskiej, zmierzających do Libii, by odpłynąć do Europy – postanowiono w niedzielę w Rzymie.

Taka decyzja zapadła na zakończenie spotkania szefów MSW trzech państw afrykańskich zaproszonych do Wiecznego Miasta przez włoskiego ministra spraw wewnętrznych Marco Minnitiego.

To kolejna inicjatywa rządu w Rzymie, który podejmuje starania o zatrzymanie fali migracyjnej.

Podczas spotkania w rzymskiej siedzibie MSW ministrowie zobowiązali się do współpracy w walce z terroryzmem i przemytem ludzi oraz do podjęcia działań na rzecz zapewnienie bezpieczeństwa granic i wyszkolenia pilnujących ich straży.

Odpowiednie centra pobytu dla migrantów powstaną też w Libii, gdzie – jak zapowiedziano – zastąpią obecne obozy na pustyni, w których przemytnicy w straszliwych warunkach przetrzymują tysiące ludzi wysyłanych potem do Europy.

Włoskie media podkreślają, że te postanowienia, zawarte w podpisanej wspólnej deklaracji, stanowią punkt wyjścia do tego, by spróbować zatrzymać exodus z Afryki i rozwiązywać problem tam na miejscu.

Czytaj więcej: TUTAJ.

 

Post Author: ola