Superwulkan we Włoszech coraz bliższy wybuchu

Włoski superwulkan jest bliższy wybuchu, niż dotąd uważano. Wyniki nowych badań są bardzo niepokojące. Powierzchnia ziemi w tej okolicy podniosła się i – jak uważają naukowcy – może to mieć związek z produkcją magmy.

Pola Flegrejskie to kaldera superwulkanu o średnicy 13 kilometrów położona w pobliżu Neapolu. Na tym obszarze znajdują się aż 24 kratery. Potocznie ten superwulkan we Włoszech jest nazywany „Campi Flegrei”.

Badania oparte na nowych modelach wykazały, że wulkan ten może wybuchnąć dużo szybciej, niż wcześniej zakładano. Naukowcy z zespołu University College London i Obserwatorium Wezuwiusza podkreślają, że wulkan od 70 lat jest niespokojny. Ma okresy bardziej i mniej aktywne.

Energia się gromadzi

Magma cały czas jest uwięziona pod powierzchnią ziemi. Wcześniej uważano, że energia potrzebna do rozerwania pokrywy ziemskiej jest tracona przez wulkan w okresach spokojniejszych. Jednak według najnowszych modeli komputerowych nie jest to prawda. Energia przez cały czas się gromadzi, nie ulega rozproszeniu.

– Dzięki badaniu tego, jak pęka i przesuwa się ziemia w „Campi Flegrei” myślimy, że może zbliżać się etap krytyczny, gdzie kolejny bardziej aktywny okres zwiększy możliwość wybuchu – napisał w oświadczeniu główny autor badań Christopher Kilburn, dyrektor Centrum Zagrożeń w University College London. – Koniecznym jest, żeby władze były na to przygotowane – napisał.

Chociaż dokładny termin erupcji nie jest jeszcze możliwy do ustalenia, naukowcy napisali w czasopiśmie „Nature Communications”, że Pola Flegrejskie na pewno wykazują tendencję w kierunku wybuchu.

Poziom ziemi się podnosi

W dwóch ostatnich artykułach wykazano, że Pola Flegrejskie wykazują wzburzenie. W jednym z nich autorzy podkreślili, że powierzchnia ziemi podniosła się o 0,38 metra od 2005 roku. W innym podejrzewano, że krytyczny próg został osiągnięty. Co oznaczałoby, że kaldera wolno, ale zbliża się do wybuchu.

Czytaj więcej: TUTAJ.

Post Author: ola