Cudowne dziecko włoskiego jazzu na inaugurację Jazzu na Starówce

Kwartet włoskiego saksofonisty Francesco Cafiso wystąpił w sobotę podczas koncertu rozpoczynającego tegoroczny Międzynarodowy Plenerowy Festiwal Jazz na Starówce.

Cafiso, określany jako cudowne dziecko i wielka nadzieja włoskiego jazzu, zaczął grać w wieku lat dziewięciu, a debiutował mając lat 11. Trzy lata później wyjechał w trasę po Europie z Wyntonem Marsalisem. Spotkanie z tym słynnym amerykańskim muzykiem przesądziło o jego dalszej karierze.

Cafiso jest laureatem wielu prestiżowych nagród. W 2009 roku Fundacja Umbria Jazz nazwała Francesco Cafiso ambasadorem włoskiego jazzu w świecie. Od kilku lat muzyk jest dyrektorem artystycznym festiwalu, odbywającego się w jego rodzinnym, sycylijskim miasteczku – Vittoria Jazz Festival.

Występ Włocha był dopiero rozgrzewką przed tym, co jeszcze czeka w Warszawie na fanów jazzu. Gwiazdy światowej sceny będą prezentować się na Starym Rynku w każdą sobotę lata.

Jak mówi Iwona Strzelczyk, jedna z organizatorek Jazzu na Starówce, festiwal jest i będzie zróżnicowany stylistycznie. Obok mainstreamu w programie koncertów znajdą się swing, bossa nova, word jazz, jazz flamenco.

Kto za tydzień?

Czytaj więcej / zobacz zdjęcia / zobacz źródło: TUTAJ

Post Author: ola