Kolejny włoski mafioso znalazł kryjówkę w Polsce

Poszukiwany od pięciu lat mafioso z północy Włoch został zatrzymany przez „łowców cieni” z CBŚP w hotelu w Stalowej Woli. 64-letni Gabriele F. związany był z osławionym rzymskim gangiem Magliana, któremu przypisywano m.in. zabójstwo Roberto Calviego, przewodniczącego Banco Ambrosiano. Gabriele F. mieszkał w Polsce od 2004 r. i z naszego kraju przez lata kierował mafijnymi operacjami w swojej ojczyźnie.

Gabriele F. mieszkał w Stalowej Woli od 2004 r. Założył tam firmę reklamową, miał także zajmować się handlem komputerami. Nikt nie podejrzewał, że 64-letni mężczyzna jest powiązany z najgroźniejszymi włoskami grupami przestępczymi.

Pułapka w hotelu

Przed kilkoma dniami zgodził się spotkać z jednym z klientów w miejscowym hotelu. Gdy F. czekał w pokoju na gościa, okazało się, że to zręcznie zastawiona pułapka przez policjantów z elitarnego wydziału „łowców cieni” CBŚP. Funkcjonariusze zatrzymali kompletnie zaskoczonego Włocha, który nawet nie próbował stawiać oporu.

Z ustaleń policji wynika, że Gabriele F. był od 2012 r. poszukiwany przez prokuraturę w Brescii. Ciążył na nim wyrok 9 lat i 4 miesięcy więzienia m.in. za oszustwa finansowe przy upadłościach spółek i przedsiębiorstw. Sąd uznał także gangstera winnego handlu narkotykami na znaczną skalę oraz napadami z użyciem broni.

Teraz mafioso zostanie przekazany do Włoch.

Groźna banda

Gabriele F. miał być związany z osławionym gangiem Magliana z Rzymu. Banda ta została uznana za jedną z najgroźniejszych organizacji przestępczych we Włoszech od lat 70. do 90. O działalności tej grupy powstał film i serial p.t. „Romanzo criminale”. Nazwa gangu wywodzi się rzymskiej dzielnicy Magliana, gdzie mieszkali jej założyciele. Członkowie gangu byli powiązani zarówno ze strukturami mafijnymi z całych Włoch, jaki i światem polityki oraz służbami specjalnymi i grupami terrorystycznymi. Zdaniem ekspertów „Banda della Magliana” wykonywała zlecenia wszystkich tych grup.

Członkowie „Banda della Magliana” mieli mieć związek z porwaniem i zabójstwem byłego premiera Włoch Aldo Moro w 1978 r. Gangsterów podejrzewano także o zorganizowanie zabójstwa Roberto Calviego, zwanego „bankierem Boga”. Calvi był szefem Banco Ambrosiano, ściśle powiązanym z bankiem watykańskim. Powieszonego mężczyznę znaleziono 8 czerwca 1982 r. pod mostem Blackfriars w Londynie.

Formalnie „Banda della Magliana” miała stracić na znaczeniu, a większość jej założycieli zginęła bądź siedzi w więzieniach, choć wciąż ma mieć wpływy w północnych Włoszech.

Czytaj więcej / zobacz źródło: TUTAJ

Post Author: ola