Napięcie na linii Austria – Włochy. Chodzi o uchodźców

Iskrzy na linii Austria-Włochy. Wszystko z powodu uchodźców, których – jak twierdzą władze w Wiedniu i Rzymie – jest w ich krajach już za dużo. Austriackie ministerstwo spraw wewnętrznych ostrzega, że jeśli sytuacja wymknie się spod kontroli, zamknie granicę z Włochami na 24 godziny.

Austria, która graniczy z Włochami – krajem, do którego tylko w tym roku przybyło przez Morze Śródziemne ponad 85 tys. ludzi (o 8,9 proc. więcej niż w ub.r.), obawia się napływu od strony Włoch nielegalnych imigrantów. We wtorek szef austriackiego MSW Wolfgang Sobotka ostrzegł w wywiadzie dla niemieckiego „Bilda”, że jeśli w Austrii wzrośnie liczba osób, które przyjechały do tego kraju nielegalnie, władze są w stanie zamknąć granicę austriacko-włoską na przełęczy Brenner na 24 godzin.

Z udziałem wojska możemy w przeciągu doby zamknąć zieloną granicę i wprowadzić szczegółowe kontrole celne oraz policyjne. Jesteśmy gotowi wszystko jest już przygotowane – powiedział minister. Dodał jednak, że „na razie sytuacja jest stabilna”. Sobotka powiedział, że jednej trzeciej imigrantów zatrzymanych w Austrii, nie zarejestrowano w kraju unijnym, do którego najpierw przybyli – taki przepis obowiązuje bowiem w UE. Jak podkreślił minister spraw wewnętrznych, oznacza to więc, że przybyli oni do kraju nielegalnie.

Czytaj więcej: http://www.polskatimes.pl/fakty/swiat/a/napiecie-na-linii-austria-wlochy-chodzi-o-uchodzcow,12284084/

 

Post Author: ola