Włochy: Wyroki do 20 lat więzienia w procesie tzw. stołecznej mafii

Wyroki 20 i 19 lat więzienia otrzymali główni oskarżeni w procesie przed sądem w Rzymie w sprawie korupcyjnych powiązań we władzach Wiecznego Miasta w poprzednich kadencjach. Na ogłoszenie wyroku przybyła burmistrz stolicy Virginia Raggi.

 

Proces wytoczono łącznie 46 osobom.

To pierwszy sądowy finał w sprawie tzw. Mafia Capitale (stołecznej mafii), czyli ujawnionej sieci nielegalnych kontaktów między lokalnymi politykami i urzędnikami z zarządu miasta z biznesmenami oraz przestępcami.

Za sprawą tych powiązań przestępcy i współpracujący z nimi przedsiębiorcy kontrolowali znaczną część przetargów. Czerpali ogromne korzyści finansowe z robót publicznych i funduszy socjalnych, przeznaczonych m.in. na ośrodki dla migrantów i ich integrację. Choć, jak się podkreśla, prokuratura argumentowała, że związki te miały charakter mafijny, sąd oczyścił 19 głównych oskarżonych z zarzutu przynależności do mafii.

 

Najwyższy wyrok 20 lat więzienia sąd w Rzymie wymierzył Massimo Carminatiemu, niegdyś gangsterowi i byłemu członkowi skrajnie prawicowej grupy terrorystycznej NAR, który według oskarżenia kierował grupą o charakterze mafijnym z udziałem podporządkowanych sobie urzędników.

Na 19 lat skazano Salvatore Buzziego, byłego prezesa sieci spółdzielni, którym powierzano realizację przetargów o wartości wielu milionów euro. W ujawnionej przez media, podsłuchanej na wniosek śledczych rozmowie telefonicznej, Buzzi, uważany za „prawą rękę” Carminatiego powiedział, że „na imigrantach zarabia się więcej pieniędzy niż na narkotykach”. Wyroki skazujące otrzymały też żona i sekretarka Buzziego.

 

Czytaj więcej: TUTAJ

Post Author: ola