Złoty Lew MFF w Wenecji dla filmu „The Shape of Water” del Toro. Wśród nagrodzonych są też Polacy

Amerykański film „The Shape of Water” w reżyserii Guillermo del Toro otrzymał nagrodę Złotego Lwa na Międzynarodowym Festiwalu Filmowym w Wenecji.

Nagrodę wręczono zwycięzcy podczas sobotniej gali zamknięcia 74. edycji festiwalu. Jurorzy słynnej włoskiej imprezy docenili również m.in. nakręcony przez Polaków dokument „Książe i dybuk” o Michale Waszyńskim, który urodził się jako syn biednego kowala z Polski, a zmarł jako książę we Włoszech.

 

Nagrodę przyznało jury głównego konkursu pod przewodnictwem amerykańskiej aktorki Annette Bening. Zwycięski film w reżyserii urodzonego w Meksyku Guillermo del Toro był od początku weneckiego festiwalu wskazywany jako jeden z najmocniejszych kandydatów do Złotego Lwa i został bardzo wysoko oceniony przez krytykę. Jego gatunek określono jako „muzyczną bajkę”, a rozgrywa się on w USA w latach zimnej wojny. Miejscem akcji jest rządowe laboratorium, w którym żyje tajemnicze stworzenie.

Twórcy filmu już mogą zerkać w stronę przyszłorocznych Oscarów – podkreślają media po festiwalu. W „The Shape of Water” zagrali m.in. Sally Hawkins, Michael Shannon, Richard Jenkins i Doug Jones.

Czytaj więcej: TUTAJ

Post Author: ola