Poznali włoską kulturę od kuchni

Niesamowitą okazję do poznania włoskiej kultury i zwiedzenia ciekawych miejsc mieli uczniowie Zespołu Szkół Zawodowych nr 1. W październiku wzięli udział w wymianie uczniów w Vimercate w północnych Włoszech.

 

– Uczniowie, mieszkając u włoskich rodzin poznali kulturę i tradycje Lombardii oraz doskonalili praktyczną znajomość języka angielskiego. Oprócz młodzieży z naszej szkoły, do Vimercate przyjechali uczniowie z rzeszowskiego Gimnazjum nr 6 im. K. Wielkiego oraz Hiszpanie ze szkoły I.E.S. Enrique Muruais z Pontenova – wspomina Ewa Romaniuk, nauczycielka z bialskiego Ekonomika, która wraz z Moniką Mielecką były opiekunkami wyjazdu.

Pobyt rozpoczął się od zwiedzania Mediolanu, gdzie młodzież zwiedziła słynną katedrę Narodzin Św. Marii Panny, Galerię Wiktora Emmanuela, Zamek Sforzów oraz miała okazję być w środku sławnej opery La Scala. To jednak nie koniec atrakcji. Zwiedzili też Weronę, gdzie zwiedzili m.in. amfiteatr z czasów rzymskich. – Kolejnym punktem wizyty była wycieczka do przepięknej miejscowości Sirmione leżącej nad jeziorem Garda. Następnego dnia, młodzież udała się do Bergamo, miejsca słynącego z malowniczych widoków i festiwalu serów. Oprócz tego uczniowie wzięli udział w grze miejskiej „Treasure Hunt”, która odbyła się w mieście Monza, w pobliżu Mediolan – relacjonuje opiekunka grupy.

Był też czas na udział w warsztatach, przygotowanie potraw, w tym włoskich deserów oraz  prezentacje taneczne. Pobyt zakończył się wizytą w siedzibie władz miasta Vimercate i spotkaniem z burmistrzem Francesco Sartini. – Na pamiątkę spotkania młodzieży z trzech krajów przed budynkiem liceum zostało zasadzone drzewko oliwne, a uczniowie i nauczyciele odśpiewali hymny Włoch, Hiszpanii i Polski – podsumowuje Romaniuk.

Rewizyta włoskiej młodzieży planowana jest w kwietniu.

Czytaj więcej/ źródło: TUTAJ

Post Author: ola