Spalarnię w Gdańsku zbuduje włosko-francuskie konsorcjum

Prawo do budowy spalarni odpadów w Szadółkach zobacz na mapie Gdańska wywalczyło sobie włosko-francuskie konsorcjum Astaldi, Termomeccanica Ecologia i Tiru. Decyzją Sądu Okręgowego w Gdańsku to ono będzie wykonawcą wartej ponad 1,5 mld zł inwestycji.

Sąd Okręgowy w Gdańsku podtrzymał wcześniejszą decyzję o odrzuceniu oferty drugiego oferenta, czyli niemieckiego koncernu EEW.

– Walka oferentów o kontrakt na zaprojektowanie, budowę i eksploatację gdańskiej spalarni odpadów była zacięta i toczyła się do ostatniej instancji odwoławczej – podkreśla Piotr Grzelak, zastępca prezydenta Gdańska ds. polityki komunalnej. – Ostatecznie mamy potwierdzenie, iż naszym partnerem w tym projekcie będzie konsorcjum włosko-francuskie. Obecnie przygotowujemy się do podpisania umowy z wybranym wykonawcą. Zakładamy, że nastąpi to jeszcze w tym roku.

Ostra walka o kontrakt nie dziwi, gdyż inwestycja warta jest aż 1,5 mld złotych, w tym sam koszt zaprojektowania i budowy instalacji oszacowano na 426,3 mln zł, a średnioroczny koszt jej eksploatacji to 31,5 mln zł (obie kwoty netto). Zwycięzca zostanie też operatorem spalarni przez 25 lat.

Wojna niemiecko-francusko-włoska

Przypomnijmy: postępowanie to ciągnie się od 2014 roku i już na wcześniejszych etapach trafiało do sądów. W ostatecznej rozgrywce wzięły udział dwie oferty: ITPOK Gdańsk, reprezentującej niemiecką grupę EEW oraz francusko-włoskiego konsorcjum w składzie Astaldi, Termomeccanica Ecologia i Tiru.

Czytaj więcej na:
https://www.trojmiasto.pl/wiadomosci/Spalarnie-w-Gdansku-zbuduje-wlosko-francuskie-konsorcjum-n118326.html#tri

 

Post Author: ola