Powiat Chrzanowski: Powiat: Włoscy licealiści przyjechali na wymianę

II Liceum Ogólnokształcące im. Krzysztofa Kamila Baczyńskiego w Chrzanowie poprzez zorganizowaną wymianę młodzieży dołączyło do sieci szkół otwartych na edukację międzykulturową. W dniach 18 – 28 listopada uczniowie i nauczyciele II Liceum gościli w domach włoską młodzież z miejscowości Gioia del Colle (k. Bari/Apulia). 

28 listopada w Starostwie Powiatowym w Chrzanowie młodzież spotkała się ze starostą i wicestarostą, a potem zatańczyła belgijski

 

Najbardziej smakowały im pierogi, bigos i gulasz. Odpowiadając na pytanie: czym różni się Polska od Italii, nastoletni Włosi odpowiadali: aurą, walutą i szkołą.

– U nas wszystkie lekcje odbywają się w jednej sali, a u was w kilku – zauważyli.

Chętnie uczyli się polskich zwrotów grzecznościowych. Po kilku dniach każdy z nich potrafił powiedzieć: proszę, dziękuję, dzień dobry, do widzenia, a nawet zaśpiewać: „Polska, biało-czerwoni”.

– Polacy są bardzo uprzejmi, mili, przyjacielscy i zabawni. I świętują podobnie jak Włosi – mówili chórem.

Tematem przewodnim wymiany polsko-włoskiej było „Dziedzictwo kulturowe narodów, ze szczególnym uwzględnieniem obiektów wpisanych na Listę UNESCO”. Młodzież miała okazję zobaczyć  Wawel i krakowskie Stare Miasto, tereny byłego nazistowskiego obozu zagłady Auschwitz – Birkenau oraz zabytkową Kopalnię Soli w Wieliczce. W Nadwiślańskim Parku Etnograficznym w Wygiełzowie goście poznali historię krakowiaków zachodnich.

Oprócz bogatego programu wycieczek, włoscy licealiści uczyli się języka polskiego. W skondensowanej formie została im przedstawiona geografia turystyczna Polski, historia współczesna oraz sylwetki polskich noblistów.

 

Czytaj więcej:TUTAJ

Post Author: ola