Śledztwo ws. katastrofy we włoskim hotelu: Dezorganizacja i żarty urzędników

Dezorganizacja, chaos, lekceważenie zagrożenia – tak włoscy śledczy prowadzący dochodzenie w sprawie styczniowej katastrofy w hotelu w Abruzji , zniszczonym przez lawinę, opisują postępowanie lokalnych urzędników i służb. Niektórzy, jak ujawniono, żartowali.

Włoskie media przedstawiły we wtorek dotychczasowe ustalenia prokuratury z Pescary, gdzie trwa śledztwo w sprawie katastrofy hotelu Rigopiano 18 stycznia, w której zginęło 29 osób.

Dochodzeniem w sprawie nieumyślnego spowodowania śmierci oraz obrażeń ciała i niedopełnienia obowiązków objęto 23 osoby, przede wszystkim lokalnych urzędników władz prowincji, którzy nie uruchomili natychmiast akcji ratunkowej po otrzymaniu pierwszych sygnałów o zejściu lawiny, a wcześniej nie wysłali tam pługów śnieżnych.

W godzinach poprzedzających zejście lawiny personel i goście wzywali służby drogowe, by odśnieżyły całkowicie zablokowaną trasę dojazdową do hotelu, tak aby wszyscy mogli stamtąd wyjechać. W odciętym od świata hotelu, jak się podkreśla, panowało poczucie zagrożenia w związku z obfitymi śnieżycami i silnymi wstrząsami sejsmicznymi, do których doszło rano 18 stycznia.

Czytaj więcej: TUTAJ

Post Author: ola