Nowy włoski wymóg oznakowania produktów zbożowych niepokoi Komisję Europejską i producentów makaronów

Włoski sąd zatwierdził w dniu 22 listopada rozporządzenia wydane przez włoskie Ministerstwa Rolnictwa i Rozwoju Gospodarczego, a dotyczące oznaczania kraju pochodzenia zbóż na etykietach ryżu i makaronów. Ruch ten został przyjęty z zadowoleniem przez Coldiretti, największy związek rolników we Włoszech, ale stał się powodem do zmartwienia dla Komisji Europejskiej i producentów makaronów.

Aidepi, stowarzyszenie handlowe reprezentujące ponad 20 producentów makaronów, w tym światowego giganta Barilla, starało się o uchylenie rozporządzenia, które od lutego 2018 r. nakazuje umieszczanie na etykiecie informacji o pochodzeniu pszenicy durum. Włoski trybunał odrzucił jednak tę skargę, argumentując, że „interesy konsumentów powinny mieć pierwszeństwo”.

„Nasze działanie zostało zinterpretowane jako sygnał, że producenci makaronów nie chcą większej przejrzystości. Ale tak nie jest” – powiedział EURACTIV rzecznik Aidepi.

Włochy to największy producent makaronów na świecie. Wytwarza około 3,4 miliona ton makaronu rocznie, z czego połowę eksportuje. Każdego roku włoskie fabryki makaronów zużywają 6 mln ton pszenicy durum. Jednak Włochy produkują jedynie 4 mln tony pszenicy durum, co oznacza, że ​​muszą importować dodatkowe 2 mln ton.

 

Czytaj więcej: TUTAJ

Post Author: ola