Włochy: Uroczyste obchody 70-lecia konstytucji

“Najpiękniejsza na świecie” – te słowa z monologu aktora Roberto Benigniego o konstytucji Włoch przypominane są w przypadającą w środę 70. rocznicę jej ogłoszenia. Oryginał ustawy zasadniczej wystawiono po raz pierwszy od 1947 r. w Senacie, gdzie ją podpisano.

Historyczny egzemplarz konstytucji opuścił mury Pałacu Prezydenckiego i został przewieziony do rzymskiego Palazzo Giustiniani, siedziby izby wyższej parlamentu. Tam wyłożono go na tym samym biurku, przy którym ojcowie ustawy złożyli podpisy 27 grudnia 1947 roku. Dokument można będzie oglądać w Sali Konstytucji w czwartek i piątek.

 
 
 
Z okazji 70-lecia ustawy pod patronatem włoskiego rządu od jesieni trwa “Podróż Konstytucji” po całym kraju. Towarzyszą jej organizowane w wielu miastach debaty na temat kolejnych artykułów konstytucji, a także wystawa przypominająca jej historię. Składa się na nią też nagranie poświęconego jej monologu w wykonaniu laureata Oscara Roberto Benigniego, wygłoszonego na scenie festiwalu w San Remo w 2012 roku.
Czytaj więcej: TUTAJ

Post Author: ola