WIĘCEJ Strona główna » Najnowsze wiadomości Włosi wyremontują bułgarskie samoloty wojskowe

Bułgarski resort obrony i włoski koncern Leonardo (dawny Alenia Aeronautica) podpisali umowę o wartości 34 mln lewów (17,5 mln euro) na remont posiadanych przez Bułgarię wojskowych samolotów transportowych Spartan.

Umowa zapewni możliwość wykorzystania samolotów do 2022 roku – poinformowało w piątek ministerstwo obrony Bułgarii. Resurs ma wynieść 500 godzin, a więc o sto mniej niż zapewniała poprzednia umowa.

Obecnie po awarii jednej z trzech maszyn i braku części zamiennych dla drugiej, zdolny do lotu jest tylko jeden Spartan. Maszyny są wykorzystywane nie tylko do celów wojskowych, ale również cywilnych: pomocy w nadzwyczajnych sytuacjach, w tym za granicą, np. transportowania organów do przeszczepów, czy przewozu delegacji rządowych.

Spartany zostały zakupione od włoskiej firmy Alenia Aeronautica w 2006 roku. Pierwotnie umowa przewidywała nabycie pięciu maszyn za 91,8 mln euro, lecz w 2009 roku rząd zrezygnował z kupna ostatnich dwóch.

Umowa o Spartanach jest kolejnym krokiem w stronę modernizacji będącego w trudnym stanie bułgarskiego lotnictwa wojskowego.

W marcu br. rząd Bułgarii podpisał opiewającą na łącznie 81,3 mln lewów (40,6 mln euro) umowę z rosyjską spółką RSK MiG na remont 15 myśliwców MiG-29. Umowa obejmuje remont i serwisowanie przez cztery lata 12 bojowych i trzech samolotów szkolno-bojowych MiG-29. Dzięki temu przywrócona zostanie ich zdolność do lotu i wykonywania zadań obrony powietrznej. W kwietniu rosyjskiemu koncernowi przekazano pierwszą ratę w wysokości 26 mln lewów (13 mln euro).

 

Czytaj więcej: TUTAJ

Post Author: ola