Mafia przenika wszędzie. Raport włoskiej prokuratury

Najpotężniejsza włoska mafia, kalabryjska ‘ndrangheta, obecna jest w newralgicznych dziedzinach życia i w prawie wszystkich regionach – podkreśliła w raporcie prokuratura do walki z mafią. W dokumencie opisano też finansowe i społeczne wpływy cosa nostry.

 

Na podstawie prowadzonych dochodzeń w raporcie zostało opisane zjawisko przestępczości zorganizowanej we Włoszech. Podkreśla się, że mafia z Kalabrii powiększa swój majątek nie tylko dzięki tradycyjnej działalności, takiej jak międzynarodowy handel narkotykami i wymuszenia, ale także za sprawą dostępu do publicznych pieniędzy dzięki podstawionym osobom – chodzi o fundusze gminne, regionalne, państwowe i europejskie.

Jak zaznaczyła prokuratura, ‚ndrangheta przenika do polityki, administracji i gospodarki. Obecna jest „w prawie wszystkich włoskich regionach, ale i w różnych krajach, nie tylko europejskich, lecz również w USA, Kanadzie i Australii” – odnotowała krajowa prokuratura do walki z mafią.

Raport przedstawił jej szef Franco Roberti i przewodnicząca parlamentarnej komisji do walki z mafią Rosy Bindi. W sprawozdaniu mowa jest też o powiązaniach mafii z Kalabrii z organizacjami przestępczymi w Ameryce Południowej i Środkowej, zajmującymi się handlem narkotykami.

 

Czytaj więcej: TUTAJ

 

Post Author: ola