Uczniowie Elektronicznych Zakładów Naukowych we Włoszech [ZDJĘCIA]

Great, gifted, bravissimi (świetni, utalentowani, znakomici) – to najczęstsze określenia kierowane przez włoskich pracodawców pod adresem stażystów z Wrocławia.

Elektroniczne Zakłady Naukowe (EZN) po raz pierwszy wysłały tak liczną grupę młodzieży na praktyki zagraniczne – aż trzydziestu uczniów z trzecich klas technikum (głównie informatyków, ale także elektroników i mechatroników) zatrudniono w 13 przedsiębiorstwach, korporacjach i rodzinnych firmach w Bolonii. Pracodawcy w rozmowach z opiekunami uczniów podkreślali zaangażowanie, pracowitość, a nawet punktualność praktykantów.

Niektórzy chętnie przyjęliby naszych uczniów na dłużej, część zaproponowała im pracę podczas przyszłych wakacji. Porównanie z praktykantami innych narodowości wypadło na korzyść polskiej młodzieży, która zabłysnęła kreatywnością, umiejętnościami zawodowymi i chęcią uczenia się.

Projekt „Europejskie praktyki zawodowe dla uczniów EZN” jest współfinansowany przez Unię Europejską w ramach środków Erasmus+. Ma on głównie na celu poprawę mobilności zawodowej uczniów poprzez lepsze przygotowanie ich do pracy. Stażyści otrzymują dokumenty potwierdzające zdobyte kompetencje zawodowe.

Praktyki zagraniczne dla trzecioklasistów z EZN odbyły się w maju. Młodzież – zmuszona przez miesiąc komunikować się w pracy po angielsku – doskonaliła język, a nawet nauczyła się podstawowych zwrotów po włosku.

Projekt obejmował też atrakcje kulturalne – uczniowie współzawodniczyli w grze miejskiej w Bolonii, zwiedzili Florencję, Wenecję i San Lukę.

 

Czytaj więcej: TUTAJ

 

 

Post Author: ola