Uczyli się od włoskich kolegów

Nauczyciele ze Stowarzyszenia „Edukacja-Młodzież”, które na co dzień zajmuje się nauczaniem młodzieży z Centrum Kształcenia i wychowania OHP w Pleszewie odwiedzili Włochy. Jednak nie była to letnia wycieczka, ale wyjazd, który pozwolił na wymianę doświadczeń z tamtejszymi pedagogami, którzy również zajmują się edukowaniem młodych ludzi. Wizyta pleszewian we włoskim Riccione była możliwa dzięki projektowi „Gastronomia i Hotelarstwo-Aktywność na Rynku Pracy TRIO” finansowanemu ze środków Programu Erasmus+, Akcja 1 Mobilność Edukacyjna.

ziesięcioosobowa grupa nauczycieli j miała możliwość uczestniczenia w tzw. job shadowingach. To nauka przez podglądanie fachowców. – Nauczyciele, którzy pojechali do Włoch – przez pięć dni towarzyszyli swoim włoskim kolegom, którzy tam na miejscu zajmują się profesjonalnie kształceniem zawodowym. I to nas najbardziej interesowało, ponieważ nauczyciele ze Stowarzyszenia Edukacja- Młodzież zajmują sie również nauczaniem zawodowym młodzieży w pleszewskim Centrum Kształcenia i Wychowania OHP. Korzyści z tego rodzaju wizyt są obustronne. Nasi nauczyciele obserwowali, jak wygląda system włoskiej edukacji i praktyk zawodowych, a Włosi z kolei mieli okazję do tego, aby dowiedzieć się, jak to wygląda u nas. – wyjaśnia ideę wyjazdu Wiesława Wawroska, wicedyrektor pleszewskiego Centrum.

Delegacja z Pleszewa skorzystała też z okazji i odwiedziła szkołę gastronomiczno-hotelarską oraz restauracje i hotele, w których odbywają się praktyki zawodowe dla uczniów. – Wzajemna wymiana polsko-włoskich doświadczeń może więc zaowocować przeniesieniem najlepszych pomysłów z Włoch do Polski i odwrotnie. I o to chodzi, bowiem nie można się zamykać na nowości. Robimy to po to, aby nasi uczniowie, którzy chodzą do szkoły zawodowej i uczą się fachu kucharza byli bardziej elastyczni i otwarci na inną kulturę. A to jest możliwe przede wszystkim dzięki nauczycielom, którzy wpajają im wiedzę. – dodaje Krystian Piasecki, dyrektor CKiW w Pleszewie.

W ramach unijnego projektu „Gastronomia i Hotelarstwo-Aktywność” na Rynku Pracy TRIO we Włoszech odbywają się również staże zagraniczne dla 30 absolwentów kierunków gastronomiczno-hotelarskich i pokrewnych z powiatu pleszewskiego, krotoszyńskiego, jarocińskiego i ostrowskiego. Pleszewianie gościli w Riccione – nadmorskiej miejscowości położonej w regionie Emilia-Romania ( w prowincji Rimini) na zaproszenie organizacji Umbria Training Center.

AW, CKiW OHP w Pleszewie

Czytaj więcej/ zobacz zdjęcia: TUTAJ

Post Author: ola