Rzeszowski Szlak Kulinarny poleca: Rzeszów po włosku

Rzeszów po włosku

Temperatury nad Wisłokiem prawie takie same jak nad Morzem Śródziemnym. Może warto więc zerknąć na listę restauracji z kuchnią włoską, aby spożywając posiłek na świeżym powietrzu poczuć się trochę jak na wakacjach. Szczególnie dotyczy to tych osób, które z przyczyn finansowych lub kalendarzowych o kanikułach mogą teraz tylko pomarzyć. A tak ze stówką w kieszeni mogą poczuć się jak w Toskanii czy na Sycylii.

Foto źródło: Rzeszowski szlak kulinarny. W Cukiernia Wiedeńska (Rzeszów, Rynek 13-14) możecie posmakować (gałka jedyne 3 zł) lody… mascarpone z sosem pomidorowym!

O tym, że Rzeszów lubi „południowe klimaty” nie trzeba chyba nikogo przekonywać. Tripadvisor jako włoskie określa w Rzeszowie aż… 34 lokale gastronomiczne. Ale na początek powiew włoskiej nuty smaku w miejscu i w temacie lekko szokującym!
Otóż w Cukierni… Wiedeńskiej (Rynek 13-14) możecie posmakować (gałka jedyne 3 zł) lody… mascarpone z sosem pomidorowym! Do odważnych świat należy i polecam, bo rzeczywiście długo w kubeczkach pamięci ich smak pozostaje.

A skoro jesteśmy już na rzeszowskim rynku, to pod numerem 15 znajdziemy Ristorante Pizza Italia. Ciut dalej, dosłownie rzut beretem, uplasowała się z kolei Ristorante Sicilia (ul. Mickiewicza 9), jedyna w mieście z włoskim kucharzem. O jej pizzach mówią niektórzy „legendarne”, a resztę karty menu można przetestować osobiście. Wracając na Rynek zerkamy do Winiarni Italia da bere (Rynek 25), w której np. można się… uczyć włoskiego za darmo.

W niedalekiej odległości od Rynku, na parterze zabytkowej willi przy ul. Moniuszki 4 znajdziecie włoską „perełkę” czy Osteria Bellanuna. Dzięki Szefowi Kuchni Patryk Zolnowski dla wielu jest najlepszym przybytkiem z kuchnią włoską w mieście. Jego intuicja i „szósty kulinarny zmysł” pozwalają tu tworzyć na talerzu istne cuda.
Oddzielną jakością samą w sobie jest Restauracja Patio w Grand Hotel Boutique (ul. Dymnickiego 1B). W jej menu znajdziemy prawdziwą kuchnię śródziemnomorską, w której tradycje włoskie mieszają się umiejętnie z prowansalskimi, katalońskimi, a i greckich pewnie też by można było się doszukać. Na pobliskiej ul. 3-go Maja do inspiracji południową kuchnią przyznają się m.in. Pizzeria Dexter, Restauracja La Sueva, także Niebieskie Migdały czy pizzeria „105-tka”.

Mocno na rynku kuchni włoskiej „rozpycha się” La Famiglia Ristorante & Pizzeria (ul. Krzyżanowskiego 6D) z jej Szefem Kuchni Krystian Szymaniewicz. Pomysł na nią idzie w kierunku typowej trattorii, w której czas przeznaczony na posiłek nie liczy się w minutach tylko w godzinach, a do lokalu przychodzi się z całą rodziną. Organizują fiesty makaronowe i konkursy z pizzą. Dzięki osobowości Krystiana lokal wart polecenia.

W pobliżu znajdziecie kolejne lokale z kuchnią z południa Europy czyli Cafe Bazylia (ul. Rejtana 31c) – miejsce wierne zasadzie, że „jedzenie może leczyć, a kuchnia śródziemnomorska jest najzdrowszą kuchnią na świecie” oraz Chilita – pizza e pasta (Al. Rejtana 23).
Jeśli macie swoje własne włoskie smaki w Rzeszowie napiszcie o tym.

 

Więcej informacji znajdziecie na stronie Rzeszowski Szlak Kulinarny: TUTAJ

Post Author: ola