FESTIWAL OGRODY MUZYCZNE : Nabucco z Metropolitan Opera (15 lipca)


DZIEDZINIEC WIELKI ZAMKU KRÓLEWSKIEGO W WARSZAWIE – MUZEUM

15 VII sobota g. 18.00

Nabucco z Metropolitan Opera

 

G. Verdi Nabucco /ok. 2 godz. 40 min. z jedną przerwą
Opera, Metropolitan Opera

Libretto: Temistocle Solera wg Aniceta-Bourgeois i Francisa Cornue
Premiera niniejszej inscenizacji w Metropolitan Opera: 8 marca 2001 r.
Spektakl zarejestrowany podczas transmisji  Live HD: 7 stycznia 2017 r.
Dyrygent: James Levine
Reżyseria: Elijah Moshinsky
Scenografia: John Napier
Kostiumy:  Andreane Neofitou
W rolach głównych: Liudmyla Monastyrska – Abigaille, Jamie Barton – Fenena, Russell Thomas – Ismael, Plácido Domingo – Nabucco, Dmitry Belosselskiy – Zachariasz
Chór i orkiestra The Metropolitan Opera

Oryginalna, włoska wersja językowa z polskimi napisami.
Tekst polski i opracowanie napisów:Bartłomiej Majchrzak

Plácido Domingo – jeden z Trzech Tenorów, od pewnego czasu występujący w partiach barytonowych – to już wystarczająco silny magnes tej inscenizacji, granej w Metropolitan Opera od 16 lat. Wiele przedstawień w repertuarze Met ma po kilkanaście lat. Opera to taki gatunek, że wystarczy zmiana jednej osoby w obsadzie i spektakl nabiera innego wyrazu. Do opery chodzi się przede wszystkim na śpiewaków, choć można też na dyrygentów czy reżyserów.
W przeciwieństwie do Traviaty, napisane dużo wcześniej Nabucco od razu odniosło sukces. „To pierwszy wybuch twórczej energii w karierze Verdiego” – pisze Piotr Kamiński w „Tysiąc i jedna opera”.
Oprócz postaci występujących w libretcie (osnutym na biblijnej opowieści  o królu babilońskim Nabuchodonozorze) bohaterem Nabucca jest chór, będący ucieleśnieniem Izraela. W czasach Verdiego Włosi utożsamiali Izrael ze swoją ojczyzną. Najpiękniejsze melodie kompozytor napisał właśnie dla chóru. Przesławna pieśń niewolników Va, pensiero stała się symbolem zjednoczenia państw Półwyspu Apenińskiego i do dziś pozostaje nieoficjalnym hymnem Włoch.
„Viva Verdi!” wykrzykiwane przez premierową publiczność było odczytywane nie tylko jako aplauz dla kompozytora, ale również jako zaszyfrowany okrzyk: Niech żyje Wiktor Emanuel – Król Włoch! (Viva Vittorio Emanuele Re D’Italia!)

Tekst: Alina Ert-Eberdt

 

źródło: TUTAJ

Post Author: ola