Włochy: w środę w Wenecji rozpoczyna się 74. festiwal filmowy

Przy zaostrzonych środkach bezpieczeństwa w Wenecji rozpoczyna się w środę 74. międzynarodowy festiwal filmowy. W głównym konkursie o nagrodę Złotego Lwa ubiegać się będzie 21 filmów. Nie ma wśród nich żadnego z Polski.

W czasie festiwalu odbędzie się światowa premiera filmu „Książę i dybuk” Elwiry Niewiery i Piotra Rosołowskiego o filmowcu Michale Waszyńskim.

„Downsizing” i „Suburbicon”

Przewodniczącą jury głównego konkursu o nagrodę Złotego Lwa będzie amerykańska aktorka Annette Bening. W konkursie i w ramach pozostałych przeglądów zaprezentowane zostaną filmy z 36 krajów.

Festiwal otworzy w środę amerykański film science fiction „Downsizing” w reżyserii Alexandra Payne’a z Mattem Damonem i Christophem Waltzem.

Ceremonię otwarcia imprezy, a także jej zamknięcia 9 września poprowadzi tym razem mężczyzna, po wielu edycjach z kobietami w tej roli. Gospodarzem będzie włoski aktor Alessandro Borghi.

Wśród najciekawszych produkcji w głównym konkursie wymienia się amerykański „Suburbicon”, czarną komedię rozgrywającą się na prowincji w latach 50. Jest to szósty film w reżyserii George’a Clooneya. W obsadzie są m.in. Matt Damon i Julianne Moore.

Bardzo oczekiwany jest także opowiadający o losie migrantów i uchodźców na świecie amerykańsko-niemiecki „Human Flow”, który wyreżyserował chiński artysta i dysydent Ai Weiwei.

Włoskie filmy w konkursie

Zauważa się, że migracja będzie jednym z głównych tematów filmów prezentowanych w Wenecji.

O Złotego Lwa zawalczy także „Mother!” Darrena Aronofsky’ego; psychologiczny thriller z Jennifer Lawrence, Javierem Bardemem i Michelle Pfeiffer oraz wysoko notowany „The Shape of Water” Meksykanina Guillermo del Toro.

Swój najnowszy flm „Mektoub, My Love” (znany także pod tytułem: „Mektoub is Mektoub”) zaprezentuje zdobywca Złotej Palmy z Cannes za „Życie Adeli” Abdellatif Kechiche.

Czytaj więcej: TUTAJ

Post Author: ola