Warszawa: Caravaggio w siedemnastowiecznym Rzymie. Przyjaciele i wrogowie Wykład prof. Franceschi Cappelletti (6 września g.18.00)

Zapraszamy na wykład o Caravaggio, włoskim artyście barokowym, należącym do wąskiego grona malarskich geniuszy. Prof. Francesca Cappelletti, wybitna znawczyni dorobku i biografii artysty, opowie m.in. o skrajnych reakcjach na jego fenomen.

Wykład, współorganizowany przez Muzeum Łazienki Królewskie i Włoski Instytut Kultury, odbędzie się 6 września o godz. 18.00 we Włoskim Instytucie Kultury (ul. Marszałkowska 72, sala główna). Wstęp jest wolny.

Wykład poprowadzi Francesca Cappelletti, profesor na Uniwersytecie w Ferrarze, należąca do czołówki włoskich historyków sztuki, wybitna znawczyni dorobku i biografii Caravaggia. Opowie m.in. o skandalu Caravaggia – o skrajnych często reakcjach na jego fenomen. Wykład będzie okazją do spotkania z geniuszem i jego badaczką, a także do polsko-włoskich rozmów o sztuce.

Caravaggio (czyli Michelangelo Merisi, 1571-1610), należący do wąskiego grona malarskich geniuszy, był na tle Rzymu i swojej epoki, bogatej w znakomitych artystów, postacią wyjątkową. Jego nowatorska, rewolucyjna sztuka budziła zachwyt, lecz również zawiść i płynącą z niej niechęć. Oryginalne operowanie światłem, specyficzna, gorączkowa religijność, „obsadzanie” na obrazach w rolach świętych rzezimieszków i prostytutki – wszystkie te zabiegi intrygowały i równie często budziły wzburzenie.

Jeszcze za życia Caravaggia rozpoczęło się kolekcjonerstwo i naśladowanie jego dzieł, apologia, lecz również czarna legenda. Przez długi czas trudno było nie odnosić się do jego życia i sztuki.


Włoski Instytut Kultury
wstęp wolny
źródło: TUTAJ

Post Author: ola