Włochy: 219 prac w kolekcji polskiej sztuki współczesnej

219 prac polskich artystów, wśród nich wielu młodych, znalazło się w kolekcji prezentującej współczesną sztukę z Polski, przygotowanej we Włoszech w ramach ogólnoświatowego projektu Imago Mundi. Patron inicjatywy to fundacja przedsiębiorcy Luciano Benettona.

 

Album “The future at Last: Contemporary Artists from Poland” zaprezentowano we wtorek w siedzibie stacji Polskiej Akademii Nauk w Rzymie. Zawiera on reprodukcje prac polskich artystów, które wykonano w różnej technice. Jedynym warunkiem zgodnie z zasadami wszystkich zbiorów narodowych była wielkość dzieła, format 10X12 centymetrów.

Pod egidą włoskiej fundacji łącznie przygotowano ponad 140 kolekcji z poszczególnych krajów i narodów, a w przedsięwzięciu tym wzięło udział około 20 tysięcy artystów z całego świata. Sztuka każdego państwa reprezentowana jest przez 140-230 twórców wybranych przez lokalnego kuratora.

Celem inicjatywy Imago Mundi jest, jak wyjaśniono, stworzenie wielkiej mapy kultur i sztuki całego świata.

Każda kolekcja publikowana jest następnie w całości w albumie. Katalogi te wydawane są w języku danego kraju, po włosku i po angielsku.

Polską kolekcję prac uznanych i młodych artystów z całego kraju zebrała Liliana Malta. W prezentacji albumu w Wiecznym Mieście uczestniczyli artyści Krzysztof M. Bednarski i Katarzyna Podpora, których prace zawiera. Praca Bednarskiego znalazła się na okładce polskiego katalogu.

Prace polskich artystów reprezentują dziesiątki różnych technik; wykonane zostały z tworzyw sztucznych, drewna, porcelany i cementu, kredkami, sprayem, farbą akrylową i akwarelami. Prezentują różne tematy; są dzieła o wymowie politycznej, symboliczne, portrety, pejzaże, kolaże. Jest wśród nich zdjęcie nestora polskiej fotografii Tadeusza Rolkego.

Swoje prace prezentują między innymi Paweł Kowalewski, Grzegorz Witek, Grzegorz Kozera, Janusz Bałdyga, Julia Cybis, Robert Maciejuk, Antoni Starowieyski, Marek Kulig, Elżbieta Wernio, Agata Borowa, Piotr Kielan, Urszula Danielska, Renata Rychlik, Mirosław Sikorski, Wojciech Kaniowski, Natalia Buchta, Janusz Jaroszewski, Mikołaj Kasprzyk, Agnieszka Zgirska. (PAP)

źródło: TUTAJ

Post Author: ola