Festiwal San Remo na brzeskiej scenie [zdjęcia]

W piątkowy wieczór (17 listopada br.) publiczność szczelnie wypełniła salę widowiskową Brzeskiego Centrum Kultury, by wysłuchać najsłynniejszych włoskich przebojów w wykonaniu brzeskich amatorów śpiewania.

Duet prowadzący koncert, Magdalena Jabłońska i Bartosz Banasiuk powitał zebranych piosenką „Ci Sara” ( Ty i ja), jednym z najsławniejszych przebojów znanego włoskiego duetu jakim jest Al Bano i Romina Power, zabierając tym samym wszystkich w niezwykłą podróż po muzycznym kalejdoskopie przebojów znad Tybru.

Muzyczna uczta to 16 piosenek i 7 wykonawców, znanych brzeskim melomanom z poprzednich siedmiu koncertów jakie odbyły się na scenie BCK. Piosenki Seweryna Krajewskiego i Agnieszki Osieckiej, Ireny Santor, Anny Jantar, Violetty Villas i dla przypomnienia ostatni, to największe przeboje Maryli Rodowicz w koncercie „Kolorowe Jarmarki”. W piątkowy wieczór wystąpili ponadto: Bożena Pakuła, Aneta Staniszewska, Ewa Koziar, Małgorzata Kalińska, i debiutant Sławomir Wąsik.

Lubię włoskie piosenki – mówi Stanisław Koziar. Razem z żoną Heleną przyjechaliśmy wysłuchać koncertu, gdyż zaśpiewa nam nasza synowa Ewa.
Przyjechałam z Czarnej Białostockiej w odwiedziny do siostry Władysławy, która mieszka na osiedlu Westerplatte. Gdy tylko dowiedziałam się o tym koncercie, od razu obie zdecydowałyśmy, że musimy tu być – dodaje pani Czesława. Jestem zaskoczona wysokim poziomem wykonawców. Czegoś podobnego już dawno w swoim życiu nie słyszałam. Nie żałuję, że tu przyszłam. Dziwi mnie tylko brak na sali brzeskiej młodzieży.

Festiwal Piosenki Włoskiej w San Remo należy do najstarszych i odbywa się corocznie od 1951 roku. Jako jedyna i tylko raz w 1967 roku na tym festiwalu zaśpiewała polska artystka – Anna German, podczas XVII edycji festiwalu.
W latach 70. popularność festiwalu w San Remo znacznie spadła: organizatorzy konkursu zbyt pochopnie postawili na młodzież, a z drugiej strony nie potrafili dostrzec nowych trendów w światowej muzyce rozrywkowej. Przykładem tego był Drupi, którego utwór „Vado via” przepadł w konkursie, za to zdobył powodzenie we Włoszech i za granicą.
Włoskie piosenki charakteryzują się wielką lekkością widzianą zarówno w tekście, jak również w muzyce. Uchodzą za jedne z najpiękniejszych na świecie. Warto było posłuchać „Wróć do Sorento”, „Mamma Maria”, „Noc bez anioła”, „Una Paloma Blanca”, „Liberta”, „Zawsze tylko z Tobą”, „Litaliano”, „Acapulco”, „Mamma”, „Świat bez miłości”, koncertowo zaśpiewana przez Małgorzatę Kalińską piosenka „Nie wolno mi”, „Felicita” oraz romantyczna, śpiewana przez duet Bożena i Aneta piosenka „Tęskonota”.
Koncert zakończyła piosenka „Goodbye my love, goodbye… znamy przebój Demisa Roussosa z polskim tekstem „Kochany żegnam Cię” śpiewana i bisowana przez Anetę Staniszewską.

Dyrektor BCK, Jacek Ochmański dziękując wszystkim wykonawcom i instruktorowi sekcji muzycznej Stanisławowi Szymocha, przypomniał publiczności, że ze względu na remont obiektu, następny taki koncert odbędzie się dopiero w drugiej połowie 2018 roku. Zachęcał osoby, które mają pasję śpiewania, by spróbowały swych sił na scenie Brzeskiego Centrum Kultury.

Tekst i zdjęcia:
Eugeniusz Szewczuk

 

źródło / zobacz zdjęcia: TUTAJ

Post Author: ola