Ponad 70 eksponatów, w tym historyczne modele, interaktywne instalacje, filmy oraz współczesne przykłady bio-inspirowanej robotyki, lotnictwa i technologii materiałowej. Tak właśnie prezentują się najważniejsze elementy wystawy, którą w listopadzie 2017 r. planuje gościć u siebie EC1 Łódź – Miasto Kultury w Łodzi.
Wymienione eksponaty oraz treści multimedialne tematycznie są związane z działalnością Leonarda da Vinci, jako naukowca, wynalazcy i inżyniera. Charakteryzują się one wyjątkową urodą i zadziwiają kreatywnością twórcy. Prezentują także proces twórczy – od koncepcji, szkicu i ostateczne powstanie modelu. Nie wszystkie maszyny i urządzenia doczekały się realizacji. Tworząc często wybitne rysunki, Leonardo da Vinci dał pełny upust swojej kreatywności.
– Niewiele miejsc nadaje się do prezentacji wystawy „Leonardo da Vinci – Energia Umysłu” bardziej, niż instytucja kultury z ulicy Targowej w Łodzi – mówi Błażej Moder, dyrektor EC1 – Rozległe, zabytkowe przestrzenie nie raz udowodniły, że potrafią podkreślić efekty scenografii czy ekspozycji. Nawet tak spektakularnej. Poza tym wernisaż wystawy zbiegnie się z otwarciem największego w Polsce Centrum Nauki i Techniki EC1, co samo w sobie jest znaczącym wydarzeniem. Spodziewamy się ogromnego efektu promocyjnego, przynajmniej ogólnopolskiej skali, nie tyle dla EC1, ale dla całego miasta. Turyści, którzy nas odwiedzą na pewno nie ograniczą swojego pobytu wyłącznie do zwiedzenia naszej placówki. Zaproponujemy tu szerokie możliwości skorzystania z łódzkiej oferty hotelowej czy gastronomicznej. Ale nade wszystko kulturalnej.
Koncepcja sprowadzenia wystawy jest pokłosiem współpracy EC1 Łódź – Miasto Kultury w Łodzi, z Cité des Sciences et de l’industrie, z siedzibą w Paryżu, największym Centrum Nauki w Europie. Wspólnie z Muzeo Nazionale dells Scienza et della Tecnologia Leonardo da Vinci jest ono producentem projektu. Wystawa ma na celu przekazanie dodatkowej wiedzy o Leonardo da Vinci, jego geniuszu i relacji ze światem zewnętrznym, a także znaczenia aktywnej obserwacji świata w formowaniu się jego technicznej wyobraźni. Wystawa cieszy się międzynarodowym uznaniem i dużym zainteresowaniem zwiedzających. Do tej pory była prezentowana w najważniejszych centrach wiedzy i nauki na naszym kontynencie: Cité des sciences et de l’industrie – Paryż – Francja (2012), Deutsches Museum – Monachium – Niemcy (2013), SESI-FIESP – Cultural Center – Sao Paulo – Brazylia (2014), TCU – Museum – Brasilia – Brazylia (2015). Aktualnie, począwszy od lutego do września 2016 roku, wystawa jest prezentowana w Science Museum (Muzeum Techniki) w Londynie. Polskim suplementem do wystawy będzie część opracowana przez zespół Narodowego Centrum Kultury Filmowej, prezentująca archeologię mediów, czyli wynalazki i projekty poprzedzające powstanie fotografii, filmu i kina. Planowana jest także współpraca z innymi działającymi w Łodzi placówkami muzealnymi.
Dowiedz się więcej na temat wystawy wchodząc na stronę: LEONARDO W ŁODZI